Wierzba wypuści nawet spośród patyczka wiktów.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Wykorzystując to, możemy z niej stworzyć zadziwiające modele żywopłotu. Dzięki temu nasze ogrodzenie posiądzie unikalny wygląd a także będzie się wyróżniać pośród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na polach oraz grząskich torfowiskach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w lokalnych parkach. Polubiliśmy je poprzez urodę i charakterystyczne kotki. Nie są pracochłonne, pożądają jeno mnóstwo wody i trochę światła. Zadowolą się nieomal wszelką rolą.


Niewiele drzew umie także tak samo prędko aktywizować stracone pędy i gałęzie. Wierzby ogromnie bezproblemowo rekonstruują również swój system korzeni. Wystarczy, iż skrócony albo nawet uszkodzony odrost zagłębiony w przemokłej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz poda początek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , ażeby spośród wierzb wykonywać zaplątane przęsła w płocie czy płotki zatopione liśćmi. Na pewno wskazane jest dysponować tak szlachetne ogrodzenie. Najpoprawniej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać poniższe rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, oraz jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę zespołowych cech:

fabrykują prostolinijne, długie i niesłychanie ciągliwe pędy – na skutek tego można swobodnie nadawać postać ogrodzenia;
prędko odrastają po obcięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść całe przęsło na płot;
nadzwyczaj łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej kompetencji do instalacji takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Jak posiadamy już propozycję na postać płotu, musimy postarać się o zdatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, znalezienie ich w wymogach normalnych jest problematyczne, dlatego że dziko rosnące krzaki sporadycznie emitują nadzwyczaj długie oraz proste pędy. Najodpowiedniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało zaczekać kilka latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wytypujmy pierw punkt w ogrodzie, troszkę przez nas nawiedzane oraz w żadnym razie .Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy dostać spośród dziko narastających roślin. Przedtem należy je zanurzyć na 24 h w wodzie, iżby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie by wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny migiem się grubieją, stąd to też powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa zezwalamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosną nowego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s